projektbiznes.eu ogłoszenia inwestycyjne spółki zagraniczne

Niskie podatki – marzenie przedsiębiorcy

Zdecydowana większość przedsiębiorców w Polsce dwoi się i troi szukając metod płacenia niższych podatków. Zawiłe i ciągle ulegające transformacji przepisy podatkowe nie ułatwiają zadania, a w zasadzie wprowadzają tylko ciągły zamęt. Większość właścicieli firm nie zna aktualnych przepisów podatkowych, a co ciekawe wielu urzędników również ma poważne braki wiedzy.

Co do zasady najpopularniejszy sposób na płacenie niższych podatków to robienie tzw. „kosztów” czyli ciągłe inwestowanie i rozwój przedsiębiorstwa. Dokonując inwestycji pomniejszamy swój dochód co adekwatnie przekłada się na niższy podatek, jednak wszystko ma swoje granice – ile można inwestować?

Optymalizacja podatkowa

Wyrażenie „optymalizacja podatkowa” działa na pracowników fiskusa jak przysłowiowa płachta na byka. Urzędnicy za takowym sformułowaniem dostrzegają jedynie niezgodne z prawem działania mające na celu obniżyć wysokość koniecznego do opłaty podatku. Niestety tak horrendalnie błędne myślenie urzędników, ciągle wzrastające uprawnienia urzędów i nieustanne wyciąganie ręki po pieniądze przedsiębiorców do niczego dobrego nie doprowadzi.

By ochronić składniki majątku i stabilizować sytuację materialną firmy większość przedsiębiorców wprowadza różnego rodzaju oszczędności oraz optymalizację podatkową.

W kwestii optymalizacji podatkowej można starać się przeprowadzać takowy proces terytorialnie w zakresie kraju, lecz efekty zazwyczaj nie są zbyt zadowalające, a na koniec i tak są zawsze czynności kontrolne z ramienia fiskusa. Pominiemy zatem optymalizację podatkową „wewnętrzną” i zajmiemy się tzw. rajami podatkowymi.

Raje podatkowe

W momencie rozpoczęcia przez dzielny rząd RP promowania kompendium zmian podatkowych pod nazwą Polski Ład w gospodarce zawrzało. Kancelarie prawne zajmujące się optymalizacją podatkową, a szczególnie te specjalizujące się w tworzeniu firm w rajach podatkowych przeżywały istne oblężenie. Niektóre z kancelarii wyznaczały dla chętnych klientów odległe terminy spotkań za 3-4 miesiące. Nowe przepisy i widmo płacenia znacznie wyższych podatków delikatnie mówiąc zaniepokoiło przedsiębiorców – szczególnie tych o wyższych dochodach.

Kancelarie zajmujące się optymalizacją podatkową zazwyczaj proponują swoim klientom otworzenie firmy w raju podatkowym, gdzie podatków dla zagranicznych inwestorów w ogólne nie ma lub są symboliczne.

Najczęściej wybieranymi kierunkami są jurysdykcje państw wyspiarskich jak np. Republika Wyspy Marshalla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wyspy Cooka, Republika Mauritiusu, Republika Malediwów, Republika Seszeli itd. Oczywiście lokalizacji jest znacznie więcej, a te wymienione powyżej są tylko najpopularniejszymi kierunkami.

Poza typowymi wyspiarskimi rajami podatkowymi są jeszcze kontynentalne i mniej egzotyczne lokalizacje pozwalające ograniczyć skalę płacenia podatków, mowa tu np. o Delaware – Stany Zjednoczone Ameryki.

Nie będziemy w tym artykule opisywać kolejno sposobów rozliczeń, plusów i minusów poszczególnych jurysdykcji, a jedynie przedstawimy, że raj podatkowy to nie złoty środek na optymalizacje podatkową.

Dla kogo raje podatkowe ?

Kancelarie prawne zajmujące się optymalizacja podatkową i uruchamianiem wszelkiego rodzaju podmiotów w tzw. sprzyjających jurysdykcjach podatkowych są nastawione tylko na zysk. Ich celem jest sprzedaż swojego produktu czyli stworzenie dla klienta podmiotu gospodarczego w regionie „przyjaznym podatkowo”. Niestety wiele z tych kancelarii prawnych nie informuje swojego klienta o fakcie, iż uruchomiona dla niego firma w egzotycznym zakątku świata do niczego mu się nie przyda. Nie dla każdego profilu działalności firma w raju podatkowym będzie odpowiednim rozwiązaniem, przedstawię zatem kilka faktów.

Podatek u źródła

Zacznijmy od podatku u źródła czyli „kombinowanego” rodzaj podatku CIT, nie będę opisywał jego trudnej do zrozumienia reguły, ponieważ ma on szersze zastosowanie w handlu transgranicznym. Zapewne jakiś ekspert podatkowy „czepi” się kilku moich słówek ale ja, jako przedsiębiorca jestem pragmatykiem.

Podatek u źródła w przypadku optymalizacji podatkowej poprzez tworzenie nowego podmiotu w raju podatkowym skutecznie ograniczy nasze możliwości handlu z rodzimymi firmami.

W zasadzie wygląda to tak, że jeżeli  nasza firma w raju podatkowym wystawi fakturę do opłaty firmie w Polsce, to polska firma będzie musiała za nią opłacić podatek CIT. Nie przebiegnie to w sposób klasyczny, że nasz kontrahent „wrzuca ją w koszty”, lecz zapłaci za nią podatek CIT. My natomiast z racji, że firma nasza jest zarejestrowana na sprzyjającym podatkowo terenie nie zapłacimy żadnego podatku lub minimalny.

Niestety taki obrót spraw w znacznym stopniu odstraszy potencjalnych klientów, nikt nie będzie chciał od kwoty naszej faktury płacić podatku i w efekcie z nami współpracować.

Podatek u źródła znajduje zastosowanie w kontaktach gospodarczych pomiędzy firmami, w przypadku, gdy nasze usługi nabędzie osoba prywatna z jasnych względów nie znajdzie on zastosowania. Prywatna osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, nie rozlicza naszego dokumentu sprzedaży przez co określona przez nas cena jest ceną ostateczną.

Podatek u źródła jest w pewnym sensie zabezpieczeniem przed nielegalną optymalizacją podatkową i tworzeniem fikcyjnych kosztów firm. Ta forma podatku zapobiegać ma

sytuacji, gdy polska firma pomniejsza należny do opłaty podatek dochodowy, księgując jak swój koszt faktury od firm z rajów podatkowych. Firma z raju podatkowego ze względu na miejsce swojej siedziby nie zapłaci w ogóle podatku.

Wypłaty dywidend

Z biegiem czasu nadejdzie moment, że będziemy chcieli skorzystać z pieniędzy zarobionych przez naszą firmę znajdującą się w sprzyjającej jurysdykcji podatkowej. Wtedy niezależnie od formy jaka przyjmiemy do przekazania pieniędzy podlegać będziemy podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Podatek ten obecnie wynosi 17% w pierwszym progu -czyli w przypadku dochodu do 85 528 zł i kolejno, drugi próg aż 32% w przypadku przekroczenia tej magicznej kwoty 85 528 zł.

W zasadzie nasza firma „pod palmami” nie zapłaciła żadnego podatku, lecz jeśli skorzystamy z tych pieniędzy zapłacimy podatek my osobiście.

Miejsce wykonywania usług

Kolejnym istotnym elementem prawa, o którym powinniśmy wiedzieć przed podjęciem decyzji o otworzeniu firmy na egzotycznej wyspie to fakt, że nie każda branża może to zrobić. Pomimo rejestracji firmy w tzw. raju podatkowym, gdy będziesz wykonywał pracę na terenie RP zostaniesz objęty prawem podatkowym danego terytorium. To oczywiście objaśnienie przedstawione w telegraficznym skrócie, lecz niestety tak jest.

Jeśli budujesz domy, robisz remonty oraz reprezentujesz branżę ściśle powiązaną z danym terytorium zapomnij o rejestracji firmy w egzotycznej części świata.

Natomiast jeśli Twoja branża nie jest ściśle powiązana z określonym terytorium, a swoją pracę możesz wykonywać z dowolnego miejsca na świecie drzwi masz otwarte. Topowe branże, które korzystają z rajów podatkowych to branża IT, marketingowa, szkoleniowa oraz handlu detalicznego.

Podsumowanie

Optymalizacja podatkowa poprzez prowadzenie firmy w sprzyjających warunkach podatkowych może być ciekawym i opłacalnym posunięciem. Warto jednak przed podjęciem decyzji wiedzieć o tych największych wymienionych przeze mnie przeciwnościach. Wymieniłem tylko trzy z nich – moim zdaniem największe, a niestety jest ich więcej.

Słowami otuchy dodam, że każde przeciwności da się pokonać, podobnie jest w tym przypadku. Wszystko zależy od tego czy rozpoczynamy współprace z profesjonalistami czy zwykłymi handlowcami gotowych spółek. 

Jeśli jesteś zainteresowany umieszczeniem ogłoszenia biznesowego lub chcesz przeglądać oferty ogłoszeń biznesowych dobrze trafiłeś, oferujemy cztery kategorie ogłoszeń:

Tags