projektbiznes.eu-ogloszenia-biznesowe-inwestycyjne

Ogłoszenie sprzedam firmę

Podjęcie decyzji o sprzedaży firmy w całości lub jaj części udziałów nie należy do prostych i w Polsce nadal nie jest czymś na porządku dziennym. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży firmy zazwyczaj są traktowane jako ogłoszenia sprzedaży czego nie przynoszącego zysków a jedynie problemy.

Jest to oczywiście błędne podejście do zagadnienia bo przyczyn decydujących o sprzedaży jest znacznie więcej, nie tylko zła kondycja finansowa przedsiębiorstwa.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży firmy

  1. Podaj przyczynę sprzedaży – Utarło się niestety niesprawiedliwie, że sprzedaż firmy musi być zawsze podyktowana jej zła kondycją finansową. To błędne myślenie niestety nadal krąży i warto je piętnować. Pisząc ogłoszenie dotyczące sprzedaży firmy na samym początku przekazywania informacji poinformuj o przyczynie sprzedaży. Wiele osób nie czyta do końca rozległych opisów i warto już na wstępie zainteresować klienta swoja ofertą.
  • Podaj cenę: staraj się nie umieszczać ogłoszeń podając cenę do negocjacji, z doświadczenia wiemy, ze takie ogłoszenia maja ograniczony odbiór, a dodatkowo narażasz się na obieranie telefonów od potencjalnych klientów nie dysponujących taką kwotą. Oszczędź czas swój i innych.
  • Dokładny opis mienia: umieść dokładny opis oferowanego do sprzedaży mienia, w przypadku maszyn ich przebieg, rok produkcji i stan.
  • Przedstaw stan finansowy: poinformuj kontrahentów o stanie finansowym przedsiębiorstwa, dobra praktyką szczególnie w przypadku spółek kapitałowych jest przedstawienia sprawozdania finansowego za rok ubiegły.
  • Fotografie: Ważnym elementem ogłoszenia są fotografii, dodaj możliwie dużo zdjęć oferowanego przedsiębiorstwa, nieruchomości, pojazdów itp. Poza bogatym opisem zadbaj o galerię zdjęć.
  • Historia firmy: przedstawi historie firmy, jej osiągniecia oraz rok założenia. Firmy z długoletnim stażem jak wskazują nasze statystyki są bardzo pożądane na rynku.
  • Pracownicy: Poinformuj ilu pracowników zatrudnia przedsiębiorstwo i to czy zostaną w firmie po zmianie właściciela. Warto również poinformować w ogłoszeniu o stażu pracy pracowników, długi staż jasno wskazuje na stabilna sytuacje firmy.
  • Warunki transakcji: poza przedstawieniem ceny poinformuj o Twoich warunkach sprzedaży, wszelkich zastrzeżeniach oraz umowach do spełnienia. Częstym zapisem są paragrafy o konieczności zachowania pracowników firmy przez określony czas kilku miesięcy.

Najczęstsze przyczyny sprzedaży spółek kapitałowych

Wbrew panującej opinii najczęstszym powodem sprzedaży firmy nie są problemy finansowe – chodź w dużej mierze stanowią jedną z głównych przyczyn.

W przypadku spółek kapitałowych najczęstszą przyczyną sprzedaży firmy lub udziałów są konflikty pomiędzy wspólnikami. Często konflikty są tak zaognione, że konieczna jest sprzedaż całej firmy a nie tylko wyjście ze spółki jednego ze wspólników i sprzedaż udziałów.

Niejednokrotnie po wykonaniu operatu księgowego i rzeczoznawcy jeden ze wspólników nie zgadza się z wyliczona wartością przedsiębiorstwa i nie zgadza się na zbycie udziałów. W takim przypadku jedyna możliwość to sprzedaż całego przedsiębiorstwa.

Najczęstsze przyczyny sprzedaży JDG

W przeciwieństwie do spółek kapitałowych wyprzedawanie majątku firmy na zasadzie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej to już kwestie finansowe. Jak wskazują statystyki w 80% sprzedaż majątku JDG wiąże się z jej trudną sytuacją finansową.

Przed zakupem mienia warto zatem sprawdzić, czy ktoś inny nie rości sobie do niego praw bowiem pomimo zakupu będziemy zobowiązani do zwrotu towaru.

Podsumowanie

Umieszczając ogłoszenie o sprzedaży firmy w jasny i klarowny sposób poinformuj o przyczynach sprzedaży, napisz rozległe i treściwy opis oraz wzbogać swoje ogłoszenie o realne fotografie.

Jeśli jesteś zainteresowany umieszczeniem ogłoszenia biznesowego lub chcesz przeglądać oferty ogłoszeń biznesowych dobrze trafiłeś, oferujemy cztery kategorie ogłoszeń:

Tags